Sretan 8. mart

img

Sarajevo

Iako mnogi danas 8. mart doživljavaju kao još jedan u nizu komercijaliziranih praznika koji se obilježavaju širom svijeta, Dan žena predstavlja simbol historijske borbe po pitanju rodne ravnopravnosti, kojoj se još uvijek ni izbliza ne nazire kraj.

Da žene imaju jednaka prava kao muškarci, teoretski potvrđuje većina ustava u svijetu, no u praksi, situacija još uvijek nije ni blizu pravednoj.
Dan žena se počeo obilježavati prije više od jednog vijeka, sa ciljem postizanja političke, ekonomske i društvene rodne jednakost.
 
Promatrajući globalno, razlike u prihodima između muškaraca i žena vrlo se sporo smanjuju, a sudeći prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma i brzine napretka, možemo zaključiti da će ova razlika na globalnom nivou nestati tek za 170 godina.
U većini društava žene nisu jednako zastupljene u visokim krugovima politike i biznisa. Skorašnji podaci iz UN Žene, pokazuju da bi pandemija korona virusa mogla da izbriše 25 godina rada na povećanju rodne ravnopravnosti.
 
Prije pandemije uzrokovane virusom COVID-19, žene su u prosjeku trošile otprilike tri puta više sati na neplaćeni kućanski rad i njegu, nego što su to činili muškarci.
Do kraja ove godine, 13 posto žena i djevojaka na svijetu, odnosno 469 miliona ljudi, živjet će u krajnjem siromaštvu, procijenile su UN Žene.
 
UN navodi kako je došlo vrijeme da se i kućanski rad, koji većinom obavljaju žene i djevojke prepozna, te podrži kroz konkretno političko djelovanje koje u konačnici treba da rezultira da se i ovaj vid rada nagradi i počne plaćati, bez obzira na to da li se odnosi na muškarce ili žene.
 
Ono što često primjećujemo u današnjem društvu su osude da žene koje žele da grade poslovne i političke karijere, zapostavljaju porodicu i da je njihova primarna uloga majke time ugrožena, što je suštinski pogrešno, jer biti otac posvećen porodici je jednako bitno kao biti majka posvećena porodici. Također, bitak žene se na ovaj način isključivo vezuje za majčinstvo, tj. majku lišenu ostalih ljudskih prava.
 
Kroz ovakvu percepciju žene, stigmatiziraju se i žene koje nisu u mogućnosti da se ostvare kao majke, kao i djeca koja ne odrastaju u tradicionalnim porodicama.
Zato je bitno je spomenuti, da se žene u svojoj borbi za ravnopravnost u ostvarivanju progresa u poslovnom, političkom i društvenom polju i dalje ne odriču svoje odgovornosti koje imaju spram porodice, te da majčinstvo nije jedini parametar koji ženu obilježava kao osobu koja je ostvarila svoj puni potencijal.
 
Kada pogledamo svijet, činjenica je da ga vode muškarci. Ipak, žene nikada nisu istupile sa zaključkom da su oni krivi za ratove i stradanja u svijetu, u kojima stradaju i djeca, koju su žene nosile 9 mjeseci na svom srcu.
 
Platforma za progres na ovaj Dan žena podsjeća na snagu, toleranciju i viziju svijeta u očima žene, viziju u kojoj su svi stanovnici/ce planete ravnopravni i slobodni da se ostvare u svom punom potencijalu, a za dobrobit čovječanstva. Obaveza svakog društva je da stvori jednake prilike i mogućnosti za djelovanje, da bi ta vizija mogla da zaživi.