Svjetski dan borbe protiv raka
Sarajevo
Svake godine 4. februara obilježava se Svjetski dan borbe protiv raka. Na taj način nastoji se podići svijest o prevenciji, dijagnosticiranju i mogućnostima liječenja ove globalne epidemije modernog doba.
Prema podacima koje je objavila organizacija European Cancer Organisation, oko milion slučajeva raka u Evropi nije dijagnosticirano zbog pandemije COVID-19. Navedeni podaci su jasan podsjetnik da izazovi sa kojima se Evropa suočava su barem tri puta opasniji za Bosnu i Hercegovinu, koja se nalazi u većoj zdravstvenoj krizi u odnosu na razvijene zemlje Evrope.
Edukacija sa ciljem samokontrole i samozaštite je izutetno važna ali ne to ne smije biti jedina mjera koju će nadležni poduzeti u cilju blagovremene prevencije i efikasnog liječenja malignih oboljenja. Osnaživanje medicinskih stručnjaka kroz saradnju s međunarodnim visokospecijaliziranim centrima, unapređenje medicinske infrastrukture i opreme, unapređenje javnozdravstvenih politika u cilju smanjenja izloženosti stanovništva faktorima rizika malignih oboljenja, predstavlja samo neke od niza koraka koje je potrebno poduzeti, kako rak ne bi postao glavni uzrok smrtnosti među stanovništvom.
Bosna i Hercegovina još nema zajednički registar oboljelih od malignih neoplazmi. Evidenciju vode entiteti, ne postoji jedinstven nacionalni plan za borbu protiv raka te postojeće strategije na entiteskim nivoima se ne provode dovoljno efikasno.
Sa druge strane, Evropska komisija je prošle godine objavila Evropski plan za borbu protiv raka kojim se nastoji smanjiti teret raka za pacijente, njihove porodice i zdravstvene sisteme, istovremeno podupirajući i koordinirajući napore da se eliminišu nejednakosti u pristupu instrumentima za borbu protiv raka među državama članicama i unutar njih.
Pitanje se postavlja, zar život u Bosni i Hercegovini vrijedi manje od života u državama EU gdje naše stanovništvo svakodnevno traži svoj novi početak?