Svjetski dan brajevog pisma

img

Generalna Skupština UN-a je 17. decembra 2017. godine donijela odluku da se 4. januar obilježava kao Svjetski dan Brajevog pisma.

Svrha Svjetskog dana Brajevog pisma je da se podiže svijest o značaju ovog pisma koje pisanu riječ pretvara u taktilni oblik na korist slijepim i slabovidnim osobama širom svijeta.

Na taj način ističe se važnost te metode u potpunom ostvarenju temeljnih prava slijepih i slabovidnih osoba.

U Brajevom pismu nema razlike u znakovima između latinice, ćirilice, arapskog, kineskog ili bilo kojeg drugog pisma i po tome je Brajevo pismo najuniverzalnije svjetsko pismo.

 

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da u svijetu postoji 36 milijuna slijepih osoba i 216 milijuna onih s umjerenim do teškim oštećenjem vida kojima je Brajevo pismo sredstvo za ostvarivanje pismenosti za slijepe i slabovidne osobe, a pismenost je temelj obrazovanja i pune integracije slijepih i slabovidnih osoba u sve tokove društvenog života. Ono slijepima i slabovidnim osobama omogućuje ravnopravnost, obrazovanje, afirmaciju u društvu, pristup informacijama, slobodu izražavanja, te uživanje u brojnim drugim aktivnostima potrebnima za poboljšanje kvalitete njihovih života.

 

Gubitkom vida postajete izloženi nejednakosti, poteškoćama u pristupu obrazovanja i zaposlenja. Zato je Brajevo pismo priznato u brojnim dokumentima i konvencijama u cijelom svijetu. U Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, koju je UN usvojio 2006. godine, među ostalim se ističe i briga o dobrobiti osoba s oštećenjem vida.

 

Iako je još 2010. godine Bosna i Hercegovina usvojila i ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, a koja izričito zabranjuje bilo kakvu vrstu diskriminacije po pitanju invalidnosti ili različitosti, Brajevo pismo se u Bosni i Hercegovini koristi samo u ustanovama koje se bave odgojem i obrazovanjem slijepe i slabovidne djece što je apsurdno i govori koliko se zapravo inkluzija djelimično sprovodi.

 

Ustavnim i zakonskim odredbama uspostavljena je ravnopravnost pisma tri konstitutivna naroda koji žive u Bosni i Hercegovini kao jednog od osnovnih ljudskih prava. Međutim, izostala je zakonska regulativa koja bi obezbjedila ravnopravnost slijepih i slabovidnih osoba da imaju pristup svim zakonima i službenim dokumentima na Brajevom pismu.

 

Zato je neophodna izmjena zakonskih i podzakonskih odredbi o ravnopravnoj upotrebi pisma u Bosni i Hercegovini u smislu da se Brajevo pismo ravnopravno upotrebljava sa ćirilićnim i latiničnim pismom. U praksi, to bi značilo da se bar  table sa nazivima državnih institucija na svim nivoima vlasti kao i javnih ustanova ispisane i Brajevim pismom.

 

Isto tako, od velikog značaja bi bilo da se table sa nazivima trgovina, nazivi stanica u javnom prevozu, nazivi ulica kao i nazivi lijekova ispišu i Brajevim pismom.

 

Navedenim aktivnostima, donekle bi se osiguralo veće izjednačavanje mogućnosti slijepih i slabovidnih osoba, te veće socijalno uključivanje slijepih i slabovidnih osoba ne samo u sistemu obrazovanja nego i u drugim segmentima života.

 

Zajedničkim zalaganjem društva bi se značajno podigla svijest o ovom problemu – svi zajedno možemo učiniti da i ova kategorija društva može biti ravnopravna sa ostalima građanima u mnogim situacijama, jer uistinu kako to slijepi često vole kazati “Niko ne zna kada mu ovo pismo može postati svakodnevnica”.